Bedensel engelli adamı otobüs canından ediyordu!


bedensel-engelli-eyup-kirar

Özel halk otobüsünden inmek isteyen 78 yaşındaki bedensel engelli Eyüp Kırar, akülü tekerlekli sandalyesiyle beraber düşüp yaralandı.

Kırar, arızalı olduğu öne sürülen engelli rampasının açılmadığını, şoförü ikaz etmesine rağmen kaldırıma yeteri kadar yanaşmadığını öne sürdü.

Bedensel engelli, 78 yaşındaki Eyüp Kırar, salı günü öğlen saatlerinde, yaşlılığa bağlı sağlık problemlerinın tedavisi için Manisa Devlet Hastanesi’ne gitmek üzere büyükşehir belediyesi denetimli halk otobüsüne bindi. Laleli Mahallesi’ne geldiklerinde Kırar, inmek istedi. İddiaya göre, arızalı olduğu öne sürülen engelli rampasının açılmaması ve otobüsün kaldırıma uzak yanaşması sebebiyle Kırar, akülü tekerlekli sandalyesiyle beraber düştü. Kaldırımla otobüs arasına düşen akülü tekerlekli sandalyenin kırılan parçaları sol bacağına saplanan Kırar, yaralandı. Kırar, çevredekiler tarafından yerden kaldırılıp, gerekli tedavisi yaptırıldıktan sonra Manisa Bedensel Engelliler Derneği’ne götürüldü. Halk otobüsü ise olayın sonrasında seferine devam etti.

Eyüp Kırar, dernek binasında yaptığı açıklamada, otobüs şoförlerinin kendilerine anlayışsız davrandığını ileri sürüp, “Her defasında aynı şeyleri yaşıyoruz. Tedavi olmak için hasteneye giderken az daha canımdan oluyordum. Kaldırıma yanaşmadan akülü aracımla inemeyeceğimi şoföre açıkladım. Ancak, buna rağmen kaldırıma iyice yanaşmadı. Bu nedenle akülü tekerlekli sandalyemle inerken yüzüstü yere düşüp, yaralandım” dedi.

ŞOFÖRE TAZMİNAT DAVASI AÇILACAK

Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, Kırar’ın halk otobüsü şoförüne tazminat davası açacağını, kendilerinin de destek vereceklerini söyledi. Yıldız, “Birçok kez halk otobüsleri ile ilgili şikayette bulunduk. Bizler için halk otobüsleri değiştirildi, engellilere makul hale getirildi. Ancak bize tanınmış hakları uygulamıyorlar. Engelli rampası olmadan bir engellinin otobüsten inmesi olası değildir. Engelliler bedava taşındığı için, bizi hor görüyorlar. Bizim için menfaatilan yasaları dinleyen yok. Yaşanan bu olayı kınıyoruz” dedi. Yıldız, halk otobüsünün şoförünün belirleme edilmesi için Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını da kaydetti. Manisa Büyükşehir Belediyesi de söz konusu olayın yaşandığı halk otobüsü ve şoförünün tespit edildiğini bildirdi.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın