açıklama

Engelli nedir engel çeşitleri nelerdir?

Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kazasonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Sosyolojik Engelllik ( Toplumsal Sorun )
Bir engelli için en büyük engel, sosyal çevrenin engelli bireye ne şekilde yaklaştığıdır. İletişim açısında nasıl bir etkileşim içerisinde sosyal hayatta varolabildiği de çok önemli bir noktadır.

Halk arasında ise engellilik genellikle 2 çeşit olarak tabir edilir

1) Hafif Engelli (Kendi özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- karşılayabilen engelliler

2) Ağır Engelli (Özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- bir başkası yardımıyla veya yaşamsal ihtiyaçlarını tamamen bir başkasının yardımıyla karşılayabilen engelliler

 Engellilik durumlarının genel çeşitleri
  
I. Dünya Savaşı’nda çenesini kaybedip sakat kalan Fransız gazisi  Amerikan Kızılhaç tarafından temin edilen maskeyi taktığı hali.

Genel hatlarıyla ele alınırsa 3 ana türde engellilik durumu söz konusudur. Ama tıbbi açıdan olay inceledendiği zaman vücudun bütünselliği anlamında bir engelin dolaylı olarak bir çok farklı ve değişik şekillerde bireye engeller oluşturduğu görünmektedir.

 Fizyolojik Engelli
Kişi doğuştan veya sonradan geçirdiği hastalık veya kaza nedeniyle vücut içerisinde yer alan hayati organların fonksiyon yetersizliği nedeniyle oluşan durumunda kişi fizyolojik olarak engelli olmaktadır.
Mobilite bozuklukları
Solunum bozuklukları
(çeşitli) organ yetmezliği ,, örnek ; böbrek yetmezliği
 Psikolojik algı ve nörolojik-otokontrol engellilik durumları
Doğuştan veya sonra işitme veya görme engelli veya daha geniş kapsamda beyin ile ilgili algılama ve algıladığını doğru yorumlayamama durumları, algısal engellilik sınıfına girer.
Öğrenme Bozuklukları
Dikkat yetersizlikleri/eksiklikleri
Görme bozuklukları ; körlük
İşitme bozuklukları ; sağırlık
Duygusal algı bozuklukları ; nörolojik
Sosyal bozukluklar ; algılananları yorumlayamama sorunları (psikolojik)
ergenlik sürecinde yanlış dürtülenme ; (Psikolojik) hastalıklar
 Fiziksel engelli [değiştir]
Teknik olarak vücut yaşam fonksiyonlarını fazla etkilemeyen el ayak gibi uzuv kaybı veya uzuv felçi gibi durumlarda fiziki hareket özgürlüğünün kısıtlandığı durumların genel olarak adlandırılmış engel kategorisidir.

 KAYNAK

Bu konuya (3 Yorum) yapılmış

ßérnaa demiş ki;

yha çok uzun oluyoo :( insan yazmakta zorlanıo ama güzeller her zmn engellilere sewqi qsterlm bn de engellilerle dayanısma klübündeym kol baskan yrdmcısym

FUNDA demiş ki;

tsk ederim yaa çook işime yaradı bu bilgilerr:)

hüseyin demiş ki;

ben de o külüpteyim ve en değerli öğrencilerden 1iyim

Yorumda Bulunun;

Telefon:
Mail: