Engellilere vergi avantajları var

engellilik-indirimi-vergi3 Aralık “Dünya Engelliler Günü”. Biz de bu anlamlı günde, tüm engelli vatandaşlarımıza “engelsiz bir hayat” diliyoruz.

Vergi uygulamasında engelliler için bazı ayncalıklar var. Vergi kanunlanmızda engelli vatandaşlann daha az vergi ödemesine imkan sağlayan düzenlemeler yer alıyor.

ENGELİLİK İNDİRİMİ

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre;

Birinci derece engelliler için “800 lira”, ikinci derece engelliler için “400 lira”, üçüncü derece engelliler için “190 lira” vergi indirimi var.

Ücretli ile avukat, doktor, muhasebeci gibi serbest meslek erbaplan; anne, baba, çocuk ve eş gibi “bakmakla yükümlü olduğu kişiler engelliy-se”, bu kişiler için aynca en-gellilik indiriminden faydalanabiliyorlar. Basit usule tabi ticaret erbabı ise bakmakla yükümlü olduğu kişiler için indirimden faydalanamıyor.

ÖTV İSTİSNASI

Beş yılda bir defa olmak üzere bazı şartlarla, engellilerin sıfır araç alımı Özel Tüketim Vergisi’nden istisna.

MTV İSTİSNASI

Engellilik dereceleri yüzde 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlanna uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar, MTV’den istisna.

GÜMRÜK MUAFİYETİ

Gümrük Kanununa göre, malul ve engellilerin kullanımına mahsus eşyalar, gümrük vergilerinden muaf.

KDV AVANTAJI

“Motorlu taşıtlar hariç” olmak üzere, engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araçgereç ve özel bilgisayar programları KDV den istisna.

SIFIR ORANLI BİNA VERGİSİ

Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olan engelliler (kullanım hakkına sahip olunması hali dahil) bu meskenleri için emlak vergisi ödemiyorlar.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın