Engellilik Nedir?


Engelli bireylerin yaşadığı sorunları anlamak için öncelikle engelli olmanın ne demek olduğunu bilmek gerekir. Bu konuda ulusal ve uluslararası kurumlarca belirlenmiş ortak bir engellilik tanımı bulunmaktadır. Bu tanımın engellilik nedir sorusuna ne düzeyde cevap verebildiği tartışılabilir olmakla birlikte resmi makamlarda ve çeşitli hukuki süreçlerde kullanılmak için yeterli olduğu söylenebilir.engellilik

Engellilik tanımının ilk bölümünde engelliliğin ortaya çıkmasının nedenleri üzerinde durulmuştur. Genel yaklaşıma göre engellilik durumu bireyde doğuştan var olabileceği gibi hayatın bir aşamasında yakalanılan bir hastalık veya meydana gelen bir kaza sonucu da ortaya çıkabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; engelliliğin herhangi bir zaman, herhangi bir kişinin başına gelmesi mümkün olan, önlenemez bir durum oluşudur. Engellilik nedir sorusuna yönelik sistemli kısaca bir cevap ortaya koyan bu tanımda engelli olma halinin tedavi edilebilir olup olmamasına dair bir ayrım yer almamaktadır.

Söz konusu tanımın ikinci kısmında ise engelliliğin kişinin fiziksel ve sosyal durumunda ya da duyularında meydana gelen bir yeti kaybına yol açmasından ve kişinin normal hayatın gereklerine uymasını engelleyen bir durum oluşundan bahsedilmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz tanım ana hatlarıyla birlikte özetlenecek olursa engelliliğin kişinin hayatının başlangıcında ya da herhangi bir aşamasında doğal sebepler veya hastalık, kaza vb. durumlar nedeniyle ortaya çıkabilen; kişinin fizyolojisini, psikolojisini ve/veya duyusal yeteneklerini normal hayata uyum sağlamayı imkansız hale getirecek şekilde etkileyen bir durum olduğu sonucuna varılır.

Engellik ve engellilik türleri, çeşitleri, engellilik dereceleri hakkında diğer yazımızı sitemizden okuyabilirsiniz.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın