EngelliEngelsiz Bilgi Merkezi

Gece körlüğü hastaları biyonik gözle görebilecek!


Gece körlüğü, ülkemizde akraba evliliklerinin sık yapılması nedeniyle dünya ortalamasından fazla görülüyor.

Halk içinde tavuk karası hastalığı olarak bilinen gece körlüğünün (Retinitis Pigmentosa) tek tedavisi olan retina protezi ameliyatları, artık Türkiye'de de gerçekleştirilebilecek. Sağlık Bakanlığı, akraba evliliklerinin sıklığı nedeniyle ülkemizde görme kaybının önde gelen nedenlerinden biri olan gece körlüğü ameliyatlarının yapılması için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi ve Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni yetkilendirdi.

Genetik kökenli olduğu bilinen ve ilaçla tedavisi olmayan gece körlüğü hastalığında, kişiler gözün içerisindeki ışığa titiz hücrelerin hasar görmesi sonucu yavaş yavaş ışığa duyarlılıklarını kaybederler. Zamanla dünyaya adeta bir borunun arasından bakmaya başlayan hastaların görmeleri, birkaç yıl arasında tamamıyla kaybolur. İlk gençlik yıllarında başlayan görme kaybı, daha fazla genç nüfusu etkiliyor. Argus II Retinal İmplant adı verilen ve dünyada “biyonik göz” olarak bilinen sistemin, gece körü hastalarına kısmi görme sağladığını söyleyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Özmert, “Bugüne kadar bu hastaların ışığı görme umudu hiç yoktu. Argus II Retinal İmplant, tavuk karası hastalığı nedeniyle retina hasarlanması sonucu görmesini tamamıyla kaybetmiş kişilerin hareket eden cisimleri, ışığı, gölgeleri, köşeli cisimleri siyah beyaz olarak görmesini sağlıyor. Hastalar büyük puntolu harfleri, bir odadaki kapı ve pencereleri bulabiliyorlar. Daha önce tamamıyla diğerlarına bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan görme engelli kişiler, bağımsız olarak sokakta gezebilecek seviyeye geliyorlar” dedi.

Dünyada FDA onayı alan Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya ve İsviçre'de yetkilendirilmiş kliniklerde yapılan ameliyatla takılan biyonik gözü dünyada 97 hasta 5 yıldır sunuyor. Daha önce görmesi olan, 25 yaşından büyük hastalara uygulanabilen biyonik göz, ameliyatları genel anestezi altında yapılıyor. Argus II Retinal implantın iki parçadan oluştuğunu söyleyen Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'nden Doç. Dr. Dilek Güven, “Sistemin bir parçası olan retinal implantı aşağı yukarı 2 saat süren bir ameliyatla göz içerisinde retinanın altına yerleştiriyoruz. Sistem, hastanın kullanacağı gözlüğün üzerindeki minyatür video kameradan görüntüleri alıp, video işleme ünitesinde işliyor. Bu bilgiyi gözlüğün üzerindeki bir anten vasıtasıyla kablosuz olarak gözün arasındaki retinal implanta ulaştırıyor. İmplant aldığı uyarıyı bir elektrot dizisi üzerinden retinaya iletiyor. Beyin bu uyarımı görsel model olarak yorumluyor ve hasta kısmi olarak görüyor” dedi.  Doç. Dr. Güven bir program sistemine sahip olan implantın programlarının versiyonlarının sürekli olarak geliştirildiğini, yakın bir gelecekte daha net ve renkli görme gerçekleşebileceği de ifade ediyor. İmplant İngiltere'de yaşa bağlı olma nedeniyle sarı nokta hastalığına bağlı körlüklerde de deneniyor.

Like it.? Share it:

Bir Cevap Yazın