Görme Engelliler İçin Bir Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalı?

Bir görme engelli bilgisayarcı internet sayfalarında gezinirken sayfalarda bulunan görüntülü sayfalardan yararlanamaz.görme-engelli-web-sitesi

Sayfalardan yararlanabilmesi için:

1-) Kullanılan gif, jpg gibi dosyaların alt-txt, hedef bölümleri açıklayıcı bilgi içermelidir.

2-) Bir sayfaya link verilirken yalnızca bir kelimeye değilde anlaşılacak bir biçimde link verilmesi gereklidir.

Görme engelli bir bilgisayarcının bilgisayarında oldukça gelişmiş özel programlar bulunmaktadır ve bilgisayarı bu program sayesinde kullanmaktadır. Yazılım, ekranda bulunan tanımlanmış görüntü, txt gibi öğeleri sese çevirerek görme engelli şahsa ulaştırmaktadır. Örneğin ""daha detaylı bilgi için -tıklayınız-"" denilince yalnızca tıklayınız kelimesi link olarak verildiğinde görme engelli burada yalnızca “tıklayınız”ı duyacaktır. Bu da onun ne yapacağı konusu ile ilgili bilgisiz kalması anlamına gelmektedir.

3-) Web sayfalarının görme engellilere makul olup olmadığını bizlerle görüşerek (bedava) sayfaları makul hale getirebilirsiniz.

4-)  Flash ile hazırlanan sayfaların netlikle flashtan arındırılmış bir html/aspx/xml/php… uzantılı içerisinde yazı bulunan sayfası da olmalıdır.

Flash içeren sayfalar görme engelli bilgisayar kullanıcısı tarafından algılanamamaktadır. Bu nedenle flashsız bir sayfanın da veya flashı atla bölümünün de olması gereklidir.

5-) Görme engelliler tarafından kullanılan program flash, java, grafik gibi özelliklerin kullanılmasıyla hazırlanan internet sayfalarını seslendirememektedir. Bir internetmaster görme engelliler için tasarlanmış miş program olan JAWS ile internet sayfalarını test etmelidir.. Böylece internet sitenizin sayfalarının görme engelliler tarafından basit kullanılıp veya kullanılamadığını anlayabilirsiniz.

6-) Sayfalarda, herhangi bir biçimde maus yardımı olmadan klavyenin tuşlarını kullanarak da sayfa üzerinde bulunan düğmelere ulaşılabilmeli.

Bin bir hassas yapmış olduğunuz internet sayfalarınızı, dizayndan hiç bir taviz vermeden küçük değişikliklerle görme engelliler için uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bu yazıyı okumak için zaman ayırdığınızdan dolayı sizlere çok teşekkür eder, yaşamınızda daha erişilebilir günler dileriz.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın