EngelliEngelsiz Bilgi Merkezi

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güzellik konusunda şüphesiz bayanlar ellerinden geleni yaparlar ama çevresel faktörler güzelliği gölgeleyebiliyor, özellikle yaz mevsiminde dışarıya çıkarken düzenli olarak güneş koruyucu bir ürünle korunmadığınızı, tatilde güneşlenirken vakit saat ayırt etmeden kendinizi güneş ışınlarının altında bronzlaşmaya bıraktığınızı varsayalım. Hayır, size korkutucu bir şey söylemeyeceğiz, bunun yaz sezonu boyunca görünüm itibarıyla güzel sonuçları olabilir. Cildiniz teninizin rengine göre değişen koyulukta bir kahverengiliğe bürünür, bu renk bazı ufak tefek kusurları örtebilir, teniniz koyu renkli ve pürüzsüz bir görünüm alabilir. Ta ki sonbahara kadar. Sonbahar gelip de cilt renginiz solmaya başladığında büyük bir ihtimalle cildinizde güneş lekeleri oluştuğunu görürsünüz ve güneş lekeleri nasıl geçer?’ konulu yazılar aramaya girişirsiniz. Bu yazıda sizi bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız. Bilinçli davranarak bu lekelerin oluşmasını baştan engellemek en güzelidir tabii ama birçoğumuz bunu yapmayız.

Güneş lekeleriyle mücadele: Leke serumu ve leke kremi kullanımı

Ünlü kozmetik firmaları piyasaya güneş lekelerine, diğer cilt lekelerine ve yaşlılık lekelerine çözüm getiren; ciltteki renk farklılıklarını ortadan kaldıran çeşitli kremler ve serumlar sürüyorlar. Bu tip 1-2 ürünle şansınızı deneyebilir ve sonuç da alabilirsiniz ama her zaman değil. Şöyle ki; kullandığınız kozmetik pek bir işinize yaramayabilir veya hiçbir işinize yaramayabilir ya da mükemmel bir netice verebilir. Bu sizin cilt tipinize, ürünün kalitesi ve cildinize uyumuna, lekelerinizin ne düzeyde olduğuna bağlı olarak değişir. Aynı ürün bir kişinin sorununu çözüp başka birine en ufak bir çözüm getirmeyebilir, bir başkasına zarar bile verebilir. Bu konuda size önerimiz şansınızı bilinen markaların kaliteli ürünleriyle denemeniz, ürünün cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmeniz ve hassas bir cildiniz varsa çok titiz davranmanız.

Güneşten dolayı cilt lekeleri ile mücadele: Kimyasal peeling

Peeling uygulamasıyla cildin tazeliğini ve parlaklığını yitirmiş olan üst tabakasının soyulup dökülmesi sağlanıyor. Bunun için kişiye ve kişinin şikayetine göre uygun bir solüsyon seçilip uygulanıyor. Derinin daha alt tabakalarında bir yeniden yapılanma süreci başlatılıyor ve ortaya lekelerden arınmış, daha homojen görünümlü ve pürüzsüz bir cilt çıkıyor. Bu kısa süreli işlemin sonrasında hemen günlük hayatınıza dönebiliyorsunuz. Deneyimli hekimler tarafından yapıldığında gayet iyi sonuçlar verebilen kimyasal pelling uygulamasından sonra doktorun talimatlarına uygun davranmak gerekiyor.

Lazerle melazma (güneş lekesi) tedavisi:

Çeşitli lazer tedavisi türleri var güneş lekelerinizden bu yöntemle kurtulmayı düşünürseniz çok iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Teniniz açık renkliyse bu konuda daha da dikkatli olmalısınız. Lazer tedavisiyle bazı kişilerde gayet güzel sonuçlar alınırken uygulamadan fayda görmeyen veya zarar gören kişiler de olabiliyor, ayrıca çok dikkatli davranmazsanız lekelerin yeniden çıkması ihtimali de var. Çok fazla lekeniz yoksa fraksiyonel lazer tedavisi sizin için çözüm olabilir. Fraksiyonel lazerle tedaviden sonraki iyileşme süreci ablative lazer (cildi soyarak yapılan lazer tedavisi) uygulamasına göre çok daha kısa sürüyor ve lekeler abartılı bir miktarda değilse oldukça başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Güneş lekelerinden kurtulmak için mezoterapi ve PRP:

Mezoterapi uygulamasında sorunlu bölgeye bazı leke açıcı maddeler veriliyor. Seanslar halinde yapılan bu uygulamada ilaçlar yalnıza problemli bölgeye verildiği için etki daha güçlü oluyor ve fazla bir yan etki görülmüyor.

PRP yani platelet rich plazma tedavisi cildindeki güneş lekeleri, kırışıklıklar ve sivilce izleri yüzünden sıkıntı çekenlerin derdine derman olabiliyor. Bu yöntemde kişinin kanı steril bir ortamda alınıyor, kanın trombositten yana zengin olan kısmı ayrıştırılıp leke tedavisi yapılacak bölgeye mikroenjeksiyon yöntemiyle enjekte ediliyor. PRP enjekte edildiği bölgedeki kanlanmayı arttırıp yara iyileşmesi sürecini uyarıyor. İlk uygulamadan 3-4 hafta sonra cildinizdeki lekelerin daha az belirgin hale geldiğini, cildinizin daha parlak göründüğünü fark ediyorsunuz.

Güneş lekelerinden kurtulma yolları: Doğal maske tarifleri

Evde yapılabilecek maske tarifleri kimyasal yöntemlere başvurmak, bolca kimyasal katkılı pahalı kozmetikleri kullanmak istemeyenlerin bir numaralı tercihi. Bu maskelerden bir veya birkaç tanesini sabırla denerseniz sonuç almanız mümkün; özellikle oluşumunun üzerinden çok zaman geçmemiş hafif lekelerde. Hassas bir cildiniz varsa önce maskeyi kolunuzun iç kısmına sürün ve olumsuz bir reaksiyon oluşmadığından emin olun. Kızarıklık, kaçıntı vb. bir durum görürseniz tarifi uygulamaktan vazgeçin. İşte size birkaç doğal leke maskesi tarifi:

8-10 tane ayva çekirdeği, 2-3 adet ayva yaprağı, 1 şişe maden suyu, 1 limonun kabuğu ve 1 çay bardağı suyu bir kavanoz veya kaba koyun, ağzını kapatın ve 1-2 gün karanlık bir dolabın içinde beklemeye bırakın. Ortaya çıkan jöle kıvamındaki karışımı her akşam göz çevresi dışında bütün yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü maden suyuyla yıkayın.

Şimdi vereceğimiz renk açıcı maske tarifini düzenli olarak haftada 1 kere uygularsanız bir süre sonra cildinizdeki lekelerin görünümünün daha az belirgin hale geldiğini göreceksiniz. Maske için vereceğimiz malzemeleri karıştırıp lekeli bölgelere masaj yaparak uygulamanız gerekiyor: 2 çorba kaşığı bal, 1 limonun suyu, 1 misket limonu suyu ve 60 gr. sade yoğurt.

Üçüncü tarifimizi de haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Vücudunuzdaki güneş lekeleri için de kullanabileceğiniz bu maskeyi geceleri uygulayın ve sabah dışarı çıkmadan önce mutlaka bir güneş kremi kullanın. Bu maske için 1 yumurtanın akı, 1 limonun kabuğu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı elma sirkesini güzelce karıştırıp lekelere uygulayın, 5 dakika bekletin ve maskeyi ılık suyla cildinizden çıkarın.

Şimdi vereceğimiz kuru soğanlı leke maskesi tarifini cildinize haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. 1 adet kuru soğanın dörtte birini rendeleyin, 1 çay kaşığı sıvıyağ ve 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Maskeyi lekelerin üstüne masaj yaparak uygulayın, 10 dakika sonra da ılık suyla durulayın.

Like it.? Share it:

Bir Cevap Yazın