İş Toplantısı İçin Giyim Önerileri

İş hayatı, modern kadının yaşamında önemli bir yer tutuyor. İş hayatına yön veren toplantılarda, sunumlarda giyeceğin kıyafetlere, kullanacağın aksesuarlara özen göstererek başarına başarı katabilirsin.

İş toplantılarında nasıl davranacağın, neler söyleyeceğin kadar ne giydiğin de önemli. Birçok işveren, toplantılara uygun kıyafetler ile katılmayan çalışanların profesyonelliğinden şüphe duyuyor. Üstelik çalışanı olarak bir şirketin itibarını korumak adına da toplantı kıyafetlerini seçerken iki kez düşünmek gerekiyor. İş toplantıları için düzenlediğimiz giyim önerilerini bir rehber olarak kullanabilir, toplantılara uygun kıyafetlerle katılarak örnek bir çalışan olabilirsin.

Bir iş toplantısı için kıyafet seçerken en önemli kural hem rahat, hem de şık olmak. Toplantıdaki performansını düşürmemek adına içinde rahat etmediğin kıyafetlerden kaçınmalısın. Bir yandan da kıyafetin fazla rahat olursa toplantıya gereken önemi vermediğin düşünülebilir. Aynı şekilde, kıyafetin fazla şık ise, örneğin gece dışarı çıkar gibi giyindiysen toplantı ortamına uygunsuz düşebilirsin. Bu yüzden rahatlığın ve şıklığın dozunu doğru ayarlamalısın. Toplantıya kot etek ve tişörtle katılmayacağın gibi, pullu payetli elbiselerle de katılmamalısın.

Kadınların toplantı kıyafetleri arasında karşı tarafı en çok rahatsız eden tercihler derin dekolteler oluyor. Derin yırtmaçlı etek modelleri ya da dikkat çekici bir göğüs dekoltesi karşı tarafın toplantıya odaklanmasını güçleştiriyor. Üstelik bu tarz kıyafetleri iş yerinde tercih etmek profesyonelce bir davranış olarak görülmüyor.

Bir iş toplantısı için kıyafet seçerken kıyafetin kesimi ve boyu kadar rengi de önemli bir kriter. Parlak ve canlı renkler aynı dekoltede olduğu gibi karşı tarafın dikkatini dağıtıyor. Üstelik böyle göz alıcı renkler arzu ettiğinden daha fazla göze çarpmana da sebep olabilir. Eğer patronun en zorlayıcı soruları sana yöneltiyorsa bunun sebebi fazla canlı renkte giyinmiş olman olabilir. Bu tarz renkler yerine daha yumuşak, açık mavi, pudra gibi renkleri tercih edebilirsin.

Toplantı için en doğru kıyafetleri bile seçsen, kıyafetlerin veya sen bakımsız görünüyorsan olumsuz tepkiler alabilirsin. Bakımsız bir şekilde toplantıya katılman toplantıyı önemsemediğini düşündürecektir. Toplantıdan bir gün önce giymeyi düşündüğün kıyafetleri gözden geçirmeli, ütülü ve bakımlı olduklarından emin olmalısın. Aynı özeni kendin için de göstermeli, bozulmuş ojeler gibi itici görüntülerden kaçınmalısın.

Her modaseverin bildiği gibi aksesuarlar görüntünün çok önemli bir parçası. İş toplantılarına giderken kullanacağın aksesuarları itina ile seçmen gerekiyor. Abartılı kıyafetler toplantılar için uygun olmadığı gibi abartılı aksesuarlar da böyle günlerde tercih edilmemeli. Fazla sayıda aksesuar kullanmaktan veya abartılı göz alıcı dikkat dağıtıcı modelleri seçmekten sakınmalısın. Sallantılı küpeler, üst üste takılmış kolyeler, bilezikler iş yaşamı için uygun seçenekler değil. Üstelik bu tarz aksesuarlar her hareket ettiğinde ses çıkaracağı için iş arkadaşlarının konsantrasyonunu bozabilir. Sade bir saat ve inci küpeler gibi zarif ve elegan aksesuarlar daha doğru seçimler olacaktır.

Toplantı öncesi ayakkabı seçerken de özenli olmalısın. Sandalet tarzı açık ayakkabılar, dekolteli ayakkabılar, taşlı pullu stilettolar iş toplantılarına göre değildir. Aynı şekilde toplantıda giyeceğin ayakkabılar çok yüksek topuklu da olmamalı.

Kıyafetin, aksesuarın ve ayakkabının abartılı modelleri toplantılar için uygun olmadığı gibi abartılı makyajdan da iş hayatında, özellikle de toplantı günlerinde kaçınman gerekiyor. Parlak farları, simleri, sedefli rujları özel hayatında severek kullansan bile toplantı günlerinde bu tarz seçimler yapmaktan kaçınmalısın. Doğal görünümlü bir fondöten, yanaklarına canlılık verecek abartısız bir pudra ve ince bir çizgi halinde süreceğin siyah göz kalemi ile bakımlı ve profesyonel bir iş kadını imajı çizebilirsin.

İş Toplantıları İçin Giyim

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın