İşaret dili de şehirlere göre farklılık gösteriyor!

Türkiye’de kentlere göre değişen şive farklılıkları işaret dilinde de kendini gösteriyor.isaret-dili

İşaret dili kentlere göre başkalık gösteriyor. Sıklıkça kullanılan gün isimleri, şehir isimlerinin da aralarında bulunduğu bir çok kelime illere göre farklı farklı ifade ediliyor.

Şehirlere göre bazı kelimeler için farklı işaret dilini kullanan işitme engelli vatandaşlar ve bu dilin eğitimini almak isteyen kişiler en fazla İstanbul işaret diline rağbet gösteriyor.

“AİLEMDEKİ HERKES İŞİTME ENGELLİ”

İşitme engelli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni Güven Kosova, Yaşar Üniversitesi Çeviri Topluluğu (YÜÇEV) tarafından düzenlenen “İşaret Dili Tercümanlığı” konulu konferansa konuk oldu. Yaşamı boyunca yaşadığı türlü zorluklardan yola çıkarak kendisini işaret dili eğitimine adayan Güven Kosova, Türkiye’de yaşayan binlerce işitme engellinin beklentilerini yeteri kadar duyuramadığını ifade etti. Anadolu Sağırlar Federasyonu’nun İzmir Şube Başkanlığı’nı üstlenen Kosova, “Annesi, babası, teyzesi, eniştesi ve dayıları işitme engelli olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Kendi kendime, etraftaki insanların konuşmalarını dinleyerek konuşmayı öğrendim. Ülkemizde işitme engelli bir birey olmanın yanı sıra işitme engelli bir ailenin çocuğu olmak da gerçekten çok zor. Benim yaşadığım zorlukları diğerlarının da yaşamasın istedim. Bu yüzden 25 yıldır insanlara işaret dili eğitimi veriyorum. Ancak birçok kişi bu hususta yetirince azim gösteremiyor. İşitme engelli bir ailede dünyaya gelen çocukların pek çoğu ise psikolojik olarak yıpranabiliyorlar” dedi.

“İSTANBUL BAŞKA İZMİR BAŞKA KONUŞUYOR”

Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri ile yapılan konferansta işaret dilinin yalnız profesyonel eğitimlerin sonrasında öğrenilebileceğini belirten Kosova, öğrencilere ‘siz de bu dili öğrenin’ tavsiyesinde bulundu. Türkiye’de işaret dilinde kentlere göre değişen başkalıklara da değinen Kosova, “Haftanın günleri, kent isimleri ya da kızmak, istemek gibi bazı eylemlerin işaret dilinde kullanımı illere göre başkalık gösterebiliyor. Ancak resmi kurslarda öğrencilere İstanbul işaret dili öğretiliyor.” bilgisini verdi.

“ONLARI ARTIK DUYUN”

Konferansa katılan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatih Tığlı ise Türkiye’de yaşayan birçok işitme engelli vatandaşın toplumdan soyutlanmış olarak yaşamlarını sürdürdüğünü ifade etti. İşitme engelli öğrencilerin eğitimi konusu ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren Tığlı, yaşanılan şu problemlera değindi:

“Türkiye genelinde 100 bine yakın işitme engelli öğrenci olduğu biliniyor. Ancak bunların yüzde 5’i üniversite eğitimi alabiliyor. Çünkü üniversiteye kadar gelebilmeleri için gerekli altyapı oluşturulamıyor. Yine Türkiye’deki işitme engelli 100 kişiden yalnız 3’ü istihdam edilebiliyor. İşitme engelli öğrenciler için hizmet veren okullarda işitme dilini bilen öğretmen sayısı ise yok denecek kadar az. Bu insanlar artık seslerini duyurmak istiyorlar. Onlara ulaşmamız için işaret dili eğitimleri toplumun bütün kesimlerine yaygınlaştırılmalı. Kamu binalarından, yükseköğrenim kurumlarına kadar birçok alanda işitme dilini bilen en bir personel istihdam edilmeli.”

“BİNLERCE VATANDAŞIMIZ DUYMUYOR”

Türkiye’de işitme cihazı kullansa da duyma problemi yaşayan ya da hiç duymayanların oranı nüfusun yüzde 2,2 civarında. Yani ülkemizde 1,5 milyondan fazla kişi ya sağlıklı duyamıyor veya hiç duyamıyor.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın