Kalp ritim bozukluğuna “cryoablasyon” ile çözüm

Kalp çarpıntısını durduran yöntem uygulandı

Kalp ritim bozukluğuna “cryoablasyon” ile çözüm

KALPTE -120 DERECEDE “DONDURMA” İŞLEMİ!

Kalpte çarpıntıyla ortaya çıkan ve halk arasında “ritim bozukluğu” olarak bilinen “atriyal fibrilasyon”, ülkemizde yılda 35 bin kişiyi etkilediği tahmin edilen önemli bir hastalık. En sık görülen ritim bozukluklarından biri olan “atriyal fibrilasyon”, genellikle kalp kapak hastalıklarıyla birlikte ortaya çıkıyor. Kalbimiz normalde dakikada 60-90 kez ve ritmik bir şekilde atıyor. Ancak atriyal fibrilasyonda ritim düzensizleşiyor ve nabız atışı dakikada 120-150’lere yükselebiliyor. Bunun sonucunda da; kalpte şiddetli çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve nadiren de olsa bayılmalara yol açabiliyor. Yüksek nabız hızı uzun süreli olursa, kalp yetmezliğinin tetikçisi de olabiliyor. Atriyal fibrilasyon’un yol açabileceği en önemli tablolardan birisi ise felç. Atriyal fibrilasyona bağlı olarak beyin damarlarına pıhtı atması ve felç gelişmesi riski 5 kat artıyor. Tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde atriyal fibrilasyonun tedavisi kalp ameliyatları sırasında uygulanan yöntemle mümkün olabiliyor. Günümüzde kullanılan yöntemlerden biri olan, “cryoablasyon” yöntemiyle, ameliyat anında, kalpteki sorunlu bölge -120 derecede dondurularak çarpıntı sorunu da ortadan kaldırılabiliyor. Bu sayede hasta ameliyat sonrasında ritim bozukluğu için uzun dönem kullanmış olduğu ilaçlara devam etmek zorunda kalmıyor. Aynı zamanda kalp yetmezliği ve felç geçirme riski gibi durumların görülmesi azalıyor.

Canlı yayında kalpleri donduruldu
Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde düzenlenen ”Kalp ameliyatları sırasında atriyal fibrilasyon tedavisi için uygulanan ablasyon işlemi” başlıklı sempozyumda, atriyal fibrilasyon hastalığının tedavisinin önemi, cerrahi işlemin teknik detayları, hangi hastaların tedaviden fayda görebileceği ve yeni tedavi yöntemlerinin sağladıkları avantajlar gibi pek çok dikkat çekici konu tartışıldı. Sempozyumda aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Erek ve Belçikalı Dr. Filip Casselman tarafından kalp kapak ameliyatları yapılan iki hastaya “cryoablasyon” yöntemi uygulanarak konuk hekimlere canlı olarak aktarıldı.

”Cryoablasyon” kalp kapak ameliyatları sırasında uygulanabiliyor
Ameliyatlar sırasında nabız düzensizliğini tedavi etmek için değişik yöntemler kullanılıyor. Bunlardan biri de “cryoablasyon”. Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda bu ritim problemi düzeltilemezse hasta atriyal fibrilasyona karşı uzun süreli ilaç kullanmaya devam etmek zorunda kalıyor. Günümüzde kalp kapak hastalığı ve atriyal fibrilasyonu olan hastaların ameliyatları sırasında ritim bozukluğu, cryoablasyon yöntemiyle kapak operasyonuyla beraber aynı zamanda uygulanabiliyor. Bu sayede hastanın ritim bozukluğuna karşı uzun dönem ilaç kullanmasına gerek kalmıyor.

Kalbi yakmıyor, donduruyor
Cyroablasyon yönteminde kalp dokularının belirli kısımları -100 ile -120 derecelere kadar soğutularak, anormal nabız iletim yolları dondurulup, devre dışı bırakılıyor. Ameliyat sonrası başarı oranlarının yüksek olduğu bu yöntem yüksek güvenilirliği açısından da yaygın olarak tercih edilebiliyor. Belçika’daki Onze Lieve Vrouw Hastanesi Kalp Damar Cerrahlarından Dr. Filip Casselman, bu yöntemle hem kapak hastalığı hem de buna bağlı gelişmiş olan nabız düzensizliğinin beraber tedavi edilebildiğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi: “Cryoablasyon aslında hastalığın özellikle erken döneminde, kateter yöntemiyle de uygulanabiliyor. Eğer hasta kalp ameliyatı olması gerekiyorsa, eş zamanlı olarak ameliyat sırasında da yapılabiliyor. Ameliyat sırasında uygulanan cryoablasyon yönteminde daha geniş bir alana müdahale yapılabiliyor. Kapak operasyonunun yapılacağı alandaki belirlenen noktalar dondurularak, nabız iletim yollarının elektriksel aktivitesi düzenleniyor. Dondurma işlemi her hasta için standart değil. Dondurulan noktalar, dondurma derecesi ve süresi her hasta için değişebiliyor. Bu durum hastanın kalp duvarlarının yapısına ve hastalığın derecesine göre belirleniyor.

İşlemden yüzde 80 oranında başarı sağlanıyor
Sempozyum konuşmacılarından Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şahin Şenay, “Cryoablasyon” yönteminin diğer yöntemlere göre en önemli avantajının kalp dokularını ısıtarak yakmak yerine, “dondurmak” olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede kalbin duvarlarındaki ana kolajen dokuları ve yapısal bütünlüğü korunabiliyor, böylelikle doku hasarının önüne geçilebiliyor.” İşlem sonrası başarı oranları ise yüksek. Özellikle hastalığın erken dönemlerinde, kalpteki deformite çok ilerlememişken yapılan tedavide başarı oranları artıyor. Öyle ki işlem sonrasında nabzın düzelmesi 1 yılda yüzde 80’lere ulaşabiliyor.”

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın