Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?

Soru.

Soran: M. Demet Oral

1968 doğumluyum. Ekim 1992'de MEB'de öğretmen olarak çalışmaya başladım, Haziran 2005'te istifa ederek, Amerika'ya gelip, yerleştim. Geldiğimden beri burada da çalışmaktayım ve Amerikan vatandaşlığımı aldım. Geçtiğimiz yaz, yurtdışı borçlanma için başvurdum, 31.900 TL borç çıkartarak 3 ay içinde ödemem istendi, taksitlendirme yapılmadığı söylendi. Defalarca e-mail yolu ile borcumu ödemem kaydıyla ne zaman emekli olabileceğime dair sorularıma da cevap alamadım, bu miktarı da 3 ayda ödeyemedim. Internet üzerinde bazı sitelere yaşım ve görev süremi girerek, tahmini 3 yıl içinde emekli olabileceğimi öğrendim. Durumumu değerlendirerek yeni Torba Yasaya göre ne zaman ve nasıl emekli olabileceğim hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 

Cevap:

Torba Yasa'da sizin durumunuzla ilgili bir düzenleme yer almıyor. Yurtdışı hizmet borçlanması primlerinin, tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi, bu süre içinde ödenmemesi halinde yeniden başvuru gerekiyor.

Türkiye'de ki son sigortalılığınız Emekli Sandığı kapsamında olduğundan, borçlanacağınız süreler Emekli Sandığı kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Emekli Sandığı statüsünden emeklilik için 20 tam yıl hizmet (prim günü)ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Borçlanma primlerini ödemiş olmak koşuluyla, 49 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak emekli aylığınızın bağlanması için yurt-dışmdaki çalışmanızın sona ermesi gerekiyor.

 

Sezgin özcan

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın