Prostat Kanseri Alarm Veriyor!..

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Profesörü Dr. Haluk Özen, Türkiye'de yılda 13 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konurken, erken dönemde belirti vermeyen prostat kanseri için erkeklerin 40 yaşından itibaren prostat kanserinin "kan testi" olan PSA testi ile prostat muayenesi olmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Erken tanı çok önemli

Prostat kanserinin erken dönemde belirti vermeyip sessiz ilerleyen bir kanser türü olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Özen, sözlerini şöyle sürdürdü, "Belirtilerinin geç dönemde hissedilmesi nedeniyle rutin kontrollerini yapürmayan bireyler hastalığa ileri evrede yakalanmaktadır. Özellikle ailesinde prostat kanseri vakası görülmüş bireylerin yıllık kontrollerini mutlaka yapür-ması gerekmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 13 bin hastaya prostat kanseri teşhisi konulmaktadır. Günümüzde Almanya ve Türkiye'nin nüfusları aynı olduğu halde, Almanya'da tanı almış prostat kanseri hastalan Türkiye'dekine göre 4 kat daha fazladır.

Bu durum bize Türkiye'de tanı konmamış pek çok hasta olabileceğini düşündürmektedir. Erken tanı, tüm hastalıklarda olduğu gibi prostat kanserinde de hayat kurtarır. Prostat, kanser riskinin yanısıra erkeklerde en sık görülen bazı hastalıkların da kaynağı olabilir."

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın