EngelliEngelsiz Bilgi Merkezi

Saç Dökülmesi İnsanın Psikolojisini Bozar mı?

Günde 50 – 100 tel saçımızın dökülmesinin normal olduğu söyleniyor ve bu kadarı, belki bazen bundan biraz fazlası bizi bir doktora görünmemiz gerektiğini düşünecek kadar rahatsız etmiyor. Evet, dolandığımız yerlerin zeminlerinde veya giysilerimizin sırt – omuz kısımlarında saç telleri olması sinir bozucu, elimizi saçlarımızdan geçirdiğimiz zaman avucumuza birkaç tel saç gelmesi hoş değil ama pek çok insan bunu yaşıyor ve bir şekilde idare ediyor. Peki, acaba saç dökülmesi psikolojiyi bozar mı? İnternette şöyle bir araştırma yaparsanız göreceksiniz ki evet, bozar. Ama yukarıda söz ettiğimiz kadarı değil, o kadarı da insanı sinirlendiriyor ama psikolojinin bozulması başka bir şey; bu daha ileri durumlarda gerçekleşiyor.Saç dökülmesi psikoloijiyi Etkiler mi?

Bir kadının saç dökülmesi yüzünden psikolojisinin bozulması hangi durumda söz konusu olabilir, saçlarının seyrek olması ve makul ölçüleri biraz aşan bir dökülmenin saçlarını olduğundan da seyrek hale getirmesi durumunda belki. İnsan psikolojisini asıl bozan, kişinin kendine güvenini azaltan, strese yol açan, bazen sosyal hayatı ve ilişkileri etkileyen bir sorun olan erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda daha seyrek görülüyor ve daha az hasar veriyor; bu sorunun esas muhatabı erkekler. Genellikle kalıtsal nedenlerden kaynaklanan bu sorun çoklukla başın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçların dökülmesiyle başlıyor, sonra şakaklardaki saçlar daha da azalıyor ve sadece başın ön – orta kısmında saç kalıyor. Bu sırada tepe kısmındaki kelleşme de artıyor. Son aşamada ortaya sadece yan taraflarında ve arkasında saç olan, ön ve tepe kısmı saçsız bir baş çıkıyor. Bir kere başladıktan sonra giderek ilerleyen bu durum erkeklerin çoğu için büyük bir stres kaynağı oluyor.

Bazı insanlar bu sürece ve sonucuna karşı daha rahat, daha toleranslı olabiliyorlar fakat onlar azınlıkta kalıyor. Özellikle saçlarına çok önem veren, onlarla çok oynayan, iyi görünmeleri için zaman harcayan insanlar bu durumdan çok etkileniyorlar.

Like it.? Share it:

Bir Cevap Yazın