Saç Dökülmesine Karşı

Hemen her insanın hayatının belli bir aşamasında yüz yüze geldiği saç dökülmesi sorunu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak bu sorunun ortadan kaldırılması oldukça zor ve zahmetli bir süreci gerektirir. Üstelik saç dökülmesine karşı uygulanacak bitkisel ve kimyasal tedavi yöntemlerinde %100 başarı garantisi yoktur. Dökülmenin nedenleri doğru saptanamadığında ve yanlış tedavi uygulandığında bu oran çok daha aşağı düşebilmektedir. Saç dökülmesine maruz kalmayan pek çok kişi bir gün bu sorunu yaşayabilecekleri gerçeğini göz ardı ederek gerekli önlemleri almazlar ve ilerleyen zamanlarda daha ciddi sıkıntılar yaşarlar. Bu nedenle ileride saç dökülmesi tedavisi yöntemleri aramak zorunda kalmamak için saç dökülmesine karşı alınacak önlemler hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. İşe bu önlemlerden belli başlı birkaçı;

1. Beslenmenize Dikkat Edin
Hemen her sağlık sorunun tedavisi konusunda karşınıza sağlıklı beslenme vurgusunun çıkmasından sıkılmış olabilirsiniz. Ancak bu konuda uzmanların sözlerine kulak vermekte büyük fayda var, zira günümüzde pek çok sağlık probleminin asıl sebebi gerekli besin maddelerinin yeterli miktarda tüketilmemesi. Özellikle vitamin eksikliği saç dökülmesinin sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca gün içinde yeterli miktarda su tüketilmemesi de vücudun temel işlevlerini sağlıklı biçimde yerine getirmesini engelleyerek saç dökülmesi başa olmak üzere pek çok soruna neden olabilir.

2. Saçınızı Gerekli Sıklıkta Yıkayın
Saçınızın temiz olması elbette onun sağlıklı olmasının da en önemli koşullarından biridir. Ancak saçın her gün yıkanması zannedilenin aksine onu daha kırılgan, kirlenmeye ve yağlanmaya daha yatkın hale getirebilir. Saç dökülmelerine karşı savaşmak için saçı uygun ürünlerle ve gereken sıklıkta yaşamak gerekir. Piyasada yer alan saç dökülmesini durduran önleyen şampuanlar bu konuda pek başarılı olmayabilirler. Bu nedenle şampuan ve kremleme işlemini desteklemek için düzenli olarak yapılacak saç bakımı bu noktada kritik öneme sahiptir.

3. Saçınızı Mümkün Olduğunca Doğal Haliyle Kullanın
Hepimiz saçlarımızın güzel gözükmesini ister ve kimi zaman bunun için dışarıdan müdahalelerde bulunuruz. Saç yıkamak ve taramak gibi günlük rutinimize dahil olmuş işlemlerin yanında ısı ve çeşitli kimyasal maddelerin kullanıldığı boya, fön, röfle, perma gibi uygulamalar da bu müdahalelerin kapsamına girer. Bu ileri seviye işlemler her ne kadar saçımızın güzel görünmesini sağlasalar da onun doğal yapısını bozarak kırılma, dökülme, kopma, yanma, yıpranma gibi olumsuz etkilere çok daha açık olmasını sağlar. Bu nedenle bu tarz işlemlerden ve jöle, saç köpüğü gibi kimyasal maddelerin kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak, en azından kullanım dönemleri arasında boşluklar bırakmak saç dökülmesine karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biridir.

sac-dokulmesi-4

4. Saçlarınızı İyi Tanıyın ve Gözlemleyin
Saçınızın sahibi yalnızca sizsiniz. Bu nedenle kuaförünüz dahil hiç kimsenin onlar üzerinde sizden fazla söz sahibi olmasına izin vermeyin. Elbette deneyimli kuaförlerin ve gerekirse konunun uzmanlarının tavsiyelerinden yararlanmak akıllıca bir harekettir. Ancak unutmayın ki bu kişiler de kusursuz değillerdir. Saçınıza yapılmak istenen ya da size önerilen bir işleme yeterince güvenmiyorsanız uygulamayı reddetmekten, en azından birkaç yerden daha fikir almaktan kaçınmayın. Bunun dışında saçınızın yapısı hakkında bilgi sahibi olmaya ve saçınızda yaşanan değişimleri iyi gözlemlemeye çalışın. Bunu başarırsanız saç dökülmesi başlangıcı ortaya çıktığında durumu hemen anlayıp müdahale etme seçeneğine sahip olursunuz. Aksi takdirde fırçanızda fark etmediğiniz fazladan birkaç kopuk tel birkaç ay sonra can sıkıcı bir problem olarak karşınıza çıkabilir.

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın