Tekerlekli Sandalye


      tekerlekli-sandalye  

Fiziksel engeli olan kişilerin hayatını kolaylaştıracak, evin dışındaki hayata daha çok katılmalarını sağlayacak birçok ürün sürülüyor piyasaya; yürüyemeyen veya hareket edemeyen kişiler için üretilen tekerlekli sandalye çeşitleri gibi. Ne yazık ki ihtiyacı olan herkes bir manuel veya akülü tekerlekli sandalye edinme şansına sahip değil. Hayırsever kişiler ve yardım kuruluşları bu konuda ellerinden geleni yapsalar da ihtiyaçlarına uygun bir tekerlekli sandalyesi olmayan birçok engelli vatandaşımız bulunuyor.

Tekerlekli sandalye ölçüleri önemli bir konu çünkü her yürüme engelli birey farklı özelliklerde bir ürüne ihtiyaç duyuyor. Sandalye ne kadar kişiselleştirilmiş, kişinin vücut ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış olursa o kadar işe yarıyor. Bir çocuğun, bir yetişkinin, zayıf bir kişinin, kilolu bir insanın farklı modellerde sandalyelere ihtiyacı oluyor tabii ki. Bu konuda bir araştırma yaparsanız tekerlekli sandalyelerin ne kadar çok özelliği olabileceğini görürsünüz; lazımlıklı hasta sandalyesi modelleri var örneğin; katlanabilen modeller, yan kolçakları ve ayaklıkları çıkarılabilenler, katlanabilir akülü sandalye modelleri, refakatçi freni olan modeller, çocuklar için üretilmiş tekerlekli sandalye çeşitleri; böyle birçok model var. Gelişmiş tekerlekli sandalyeler barındıkları ayar ve kombinasyon seçenekleri sayesinde engelli bireyin çeşitli bireysel ihtiyaçlarına adapte edilebiliyorlar.

Tekerlekli sandalye fiyatları da ürünün özellikleri, malzeme kalitesi gibi unsurlara göre değişiyor. Kontrolü kullanıcıda olan tekerlekli sandalyeler de var refakatçinin kontrol edeceği şekilde dizayn edilmiş olanlar da. Kompakt yapılı tekerlekli sandalyeler dar alanlarda kullanılıyor, arazi şartlarında kullanılacak olursa daha güçlü ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanıyor. Ayrıca basketbol, tenis gibi sporlar yapılmasına olanak veren modeller de var. Böyle bir ürüne ihtiyacı olmayan kişiler sağda solda gördükleri tekerlekli sandalyelerin hepsinin aşağı yukarı aynı olduğunu düşünebilirler ama öyle değil. Engelli kişilerin yaşları, ağırlıkları, engellerinin derecesi, yapabildikleri şeyler nasıl birbirinden farklıysa kullanacakları tekerlekli sandalyeler de ona göre birbirinden farklı oluyor.akulu-tekerlekli-sandalye-3

Bir de aynı modelin daha ucuz – daha pahalı alternatifleri olabiliyor tabii; daha kaliteli malzemelerden yapılmış olanların ederi de daha fazla oluyor. İhtiyacı olan modelin değil daha kaliteli ve daha pahalı olanını; daha az özellikli ve daha ucuz olanını dahi alamayacak durumda olan kişiler var ne yazık ki. Bireysel ve kurumsal yardımlar bu derde ancak bir noktaya kadar derman olabiliyor.

Tekerlekli sandalye imalatı yapan bazı firmalar sandalyesine standartların dışında eklemeler yaptırmak isteyen kişilere bu konuda yardımcı olabiliyorlar, tabii talep edilen eklentinin özelliklerine göre değişen bir ek ödeme karşılığında. Engelli bireyin bu tip istekleri konusunda önce fizyoterapistine veya bir uzman doktora danışması tavsiye ediliyor; çünkü bir uzman kendisine istediği şeyin uygun olup olmadığı konusunda doğru bilgiler verecektir. Piyasada ekonomik şartları uygun olan engelli bireylerin alabileceği çok donanımlı, çok gelişmiş modeller olduğunu da ekleyelim; bu modeller giderek daha da geliştiriliyor ayrıca. Ürünü uzun süre ve verimli bir şekilde kullanabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor; örneğin akü problemlerini minimuma indiren yardımcı ürünler kullanılabilir.

tekerlekli-sandalye-4Tekerlekli sandalye seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri amaca ve ihtiyaçlara uygun bir sandalye seçmek. Bu ürünleri kişiye özel olarak sipariş etmek de mümkün ama bu zor ve pahalı bir yöntem. Bu durumda piyasadaki modeller arasından engelli bireye en büyük verimi sağlayacak olanı tespit etmek gerekiyor.

Standart bir tekerlekli sandalyenin sahip olması gereken özelliklere gelince; öncelikle ürün bireyi maksimum seviyede özgürleştirecek ve günlük etkinliklerini yapabilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiş olmalı. Ayrıca rahat ve kullanışlı olması, vücut imajının bozulmasına sebep olmaması, duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olması gerekiyor. Tekerlekli sandalyeler çok ucuz ürünler değil, ayrıca fiyatları özelliklerine bağlı olarak artıyor; bu yüzden alırken doğru ve uzun bir süre boyunca kullanılabilecek bir modeli seçebilmek çok önemli. Ürünün fiyatının bütçeye uygun olması esastır tabii ama kişinin engelinin seviyesine uygun ve kulanım ömrü uzun olan bir tekerlekli sandalye seçmek de çok önemlidir. Garantisi, teknik servis desteği olmayan; yedek parçaları kolayca bulunamayan bir sandalyenin astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Aküsü uygun ve kaliteli olmayan akülü tekerlekli sandalyeler ürünün diğer elektronik tertibatına zarar vermekle kalmayıp istenmeyen yaralanma ve kazalara da yol açabilir. Tekerlekli sandalye seçimi bütün bu unsurlar dikkate alınarak yapılmalıdır.

Manuel ve motorlu seçenekleri olan, ihtiyaca göre dizayn edilebilen tekerlekli sandalyeler yürüme özgürlüğü hastalığı, engeli ya da fiziksel rahatsızlığı yüzünden kısıtlanmış veya tamamen ortadan kalkmış kişilerin yaşama katılabilmesini sağlıyor. Kapıyı çekip dışarı çıkmak, hareket etmek, adımlar atmak, dünyanın görüntülerini seyretmek en doğal haklarımızdan biri gibi görünüyor gözümüze ve fiziksel bir engelimiz varsa bunları o kadar kolaylıkla yapıyoruz ki duruma göre özenilebilecek şeyler olabileceklerinin farkına bile varmıyoruz. Ama hayatta böyle bir şey de var; yaşamaya dair en basit ve doğal şeyler doğduğumuz andan itibaren bizim için mümkün olmayabilir veya hayatın bir noktasında elimizden gidebilir. Keşke kimsenin hareket etmek için tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olmasa, kimse bu durumlara düşmese ama durum öyle değil. O zaman ne dileyelim; böyle bir ürüne ihtiyacı olan herkesin hayatını, işini en çok kolaylaştıracak olan modele sahip olabilmesini. Ve bu konuda neler yapabileceğimizi, nasıl yardımcı olabileceğimizi araştıralım; elimizden gelen katkıyı esirgemeyelim.consept-tekerlekli-sandalyeakulu-tekerlekli-sandalye-5

 

akulu-tekerlekli-sandalyeakulu-tekerlekli-sandalye-4akulu-tekerlekli-sandalye-2tekerlekli-sandalye-2tekerlekli-sandalye-3

Sosyal Platformlarda Beğen, Paylaş:

Bir Cevap Yazın